úterý 6. února 2018

Top Ten Tuesday (1)

ZDROJ
Krásný den,
rozhodla jsem se zapojit do nějakého meme - protože ano, možná jsem šílená, ale baví mě přemýšlet nad určitým tématem a z něj vybírat. Ovšem česká mema buď nevyžadují nějaké větší přemýšlení viz. Teaser Tuesday atd. nebo už jsem je dělala na jiném blogu.

A z toho důvodu jsem se rozhodla zabrousit na zahraniční blogy. Našla jsem meme s názvem Top Ten Tuesday, jehož některá témata se překrývají s známým "Top Týdne", ale nějaká jsou jiná a pro mě fantastická.

Toto meme jsem našla na blogu The Broke and the Bookish. Memo bylo založeno roku 2010 a v roce 2018 se přestěhovalo na blog That Artsy Reader Girl.

Jak memo funguje
Každé druhé úterý (pokud mi to čas dovolí) zde zveřejním téma, na které se pokusím sepsat svůj žebříček 10 NEJ. Ráda se ovšem o oblíbených věcech rozepisuji, proto nepůjde o pouhý seznam, ale první tři (popř. prvních pět) řádně okomentuji, proč zrovna ony se v mém listu umístily tak nahoře atd. atd.

Pohodlně se usaď, začínáme!

Chilhood favorites // Oblíbené knihy z dětství

Prvním tématem tohoto meme budou mé oblíbené knihy z dětství. Myslím, že jako první je důležité si vyhranit období, které v tomto případě budu za dětství počítat. Vím, že mé dětství trvalo i po tomto okamžiku, ale jako dělící bod jsem se rozhodla určit třetí třídu, kdy jsem přečetla Harryho Pottera a tajemnou komnatu. Počínaje tímto dnem jsem překročila jakousi pomyslnou hranici mezi dětskými knížkami pohádek a něčím "dospělejším".


ZDROJ
1. Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky
Pohádky z pařezové chaloupky byly údajně první knihou, kterou jsem sama přečetla. Číst jsem se naučila sama už ve školce pomocí Ferdova slabikáře, ale podle toho, co říkají rodiče, byl Křemílek a Vochomůrka první celou knížkou, kterou jsem přelouskala.

Mám-li být upřímná, sama si na to moc nepamatuji. Člověk by řekl, že budu na sebe pyšná, že jsem něco přečetla sama a daný okamžik se mi vryje do paměti, ale ono ne. Možná tam dřív byl, ale v určité fázi svého života jsem dost věcí zapomněla, proto si teď čtení této knížky dokážu vybavit jen díky vyprávění.

Kdo by neznal Křemílka a Vochomůrku, dva mužíčky z pařezové chaloupky na pasece. Jeden je spíš hubený, druhý spíš tlustý, ale oba se vzájemně báječně doplňují. Radostně spolu hospodaří a přitom stihnou spoustu zábavných a užitečných věcí. Co všechno se jim přihodilo, si jistě rádi přečtete sami, přestože některé jejich příhody už znáte z televizních večerníčků. Křemílek a Vochomůrka vás srdečně zvou do své chaloupky, račte tedy vstoupit! (1)

ZDROJ
2. Pavlínka a Vítek ze statku
Ani na čtení této knížky nemám jasné vzpomínky. Původně ji dostal bratr a podle vyprávění jsme nad ní velmi často spolu seděli a hledali na každé straně kachničku, která byla někde ukrytá. Knížka pojednává o dvou sourozencích, Pavlínce a Vítkovi, kteří žijí na statku a zažívají spolu nemalá dobrodružství. Nejraději jsem měla prý poslední příhodu, kdy spolu jdou sourozenci stanovat a ráno, když se probudí, do stanu jim nahlíží kráva, která se nějakým způsobem dostala od ostatních.

Pavlínka a Vítek Botičkovi bydlí v Jablůňkově na statku U dvou jabloní. Pomáhají tatínkovi a mamince starat se o zvířátka. Na statku bydlí také pejsek Zrzek, kočička Líza, prasečí maminka s malými prasátky, ovečky, krávy, mrzutá koza a mnoho dalších zvířátek. Osm krátkých příběhů je určeno zejména malým dětem, které mohou sledovat obrázky a poslouchat přitom předčítaný text. (2)

ZDROJ
3. Hádanka prázdninového domu
Sérii Hádanek od Enid Blytonové jsem četla ve druhé a třetí třídě, krátce předtím, než jsem poznala Harryho Pottera a díky němu přešla zejména na fantastickou literaturu (Ale i na Foglara a další knížky Blytonové!).

Tato série byla v podstatě mým prvním krokem od pohádek pro skutečně malé děti k literatuře pro mládež typu dětské detektivky a dětská fantastika. Začala jsem si užívat pocit vzrušení, kdy jsem nevěděla, jak celý příběh dopadne a co se s hrdiny stane. Ano, jednalo se o knížku pro děti, takže příběh musel logicky skončit dobře, nicméně takhle jsem se v té době na knížku nedívala a skutečně jsem si čtení a nevědomost užívala.

V 1. svazku nové řady dětských dobrodružství, určené čtenářům kolem 9 let, se sourozenci Nick a Katie po nemoci zotavují v Prázdninovém domě. (3)

Další oblíbené dětské knížky:
Štaflík a Špagetka

Bumbulín a Cvrčínek
Jak Krtek ke kalhotkám přišel
O zvědavém štěnátku
Pohádky se zvířaty
Jak jsme našli pejska
Malá čarodějnice

Krásný den
a buďte spravedliví a věrní! (Be just and loyal! - To zní sakra líp ^^)
Thaiwald

...
....

Citace:
(1) Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky [online]. [cit. 2018-02-06]. Dostupné z: https://www.kosmas.cz/knihy/162633/pohadky-z-parezove-chaloupky-kremilka-a-vochomurky/

(2) Pavlínka a Vítek ze statku [online]. [cit. 2018-02-06]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz/knihy/pavlinka-a-vitek-ze-statku-6827?show=alldesc

(3) Hádanka prázdninového domu [online]. [cit. 2018-02-06]. Dostupné z: https://www.databazeknih.cz/knihy/hadanka-hadanka-prazdninoveho-domu-87356