neděle 1. října 2017

Proč je Mrzimor tak nedoceňovaný?!

zdroj
Ahoj,
pomalu dočítám Zbabělce, proto zde můžeš v nejbližších dnech čekat článek o této knize. Nevím však jak budu stíhat se školou, a tak nemohu říct, kdy budu schopna něco napsat. Ano, už zítra mi to začíná.

Dneska kvůli tomu jdeme se spolužáky do Geekárny zapít (kávou a  čajem :D) poslední den volna. Sranda je, že jsme se sešli parta šesti lidí, kteří jsou všichni Mrzimor. Konečně jsem našla kamarády, kteří cítí úžasnost mé koleje a spadají do ní také!

Nicméně tohle jsou moji kamarádi a bohužel ne většina populace. Ve společnosti se nějak rozšířil pocit, že Mrzimor je ta nejhorší kolej, která je plná moulů, již nic neumí. Že z Mrzimoru nevzešel nikdo slavný a že do Mrzimoru by se mohl chtít dostat jen naprostý blázen.


Ale tak to samozřejmě není. Tato domněnka vznikla z části proto, že je Mrzimor v knihách dost opomíjen. Hlavní koleje jsou v nich samozřejmě Nebelvír a jejich věčný rival Zmijozel. O Havraspáru se mluví jako o koleji těch chytrých, co na to mají hlavu. A o Mrzimoru? Obvykle je o něm v knize zmínka pouze při zpěvu Moudrého klobouku, který řekne, že Helga byla ochotna brát všechny bez rozdílu.
A z toho vzniklo, že v naší koleji jsou blbci.

Ale tak to není! Zaprvé, nikdo se nehodí čistě do jedné koleje. Třeba Hermiona byla chytrá i odvážná, měla vlastnosti, jaké by měl mít Havraspárčan i Nebelvírčan. Ale chtěla do Nebelvíru a nebelvírské vlastnosti se při rozřazování projevily asi víc. Nicméně co kdyby měl někdo skutečně vlastnosti všech čtyř kolejí a žádná by u něj nebyla větší než jiná? Kam by šel?

Kamarádka prý vyloženě o takovéhle situaci četla článek. Z toho vyčetla naprosto logickou věc. Že by se takový jedinec dostal do Mrzimoru, protože by u něj nepřevládla ani odvaha, ani ctižádost, ani chytrost. Měl by ty vlastnosti všechny, ale žádnou víc než druhou, proto by šel k milé Helze, která byla ochotná brát kohokoliv.

zdroj
Druhá věc je ta, že od nás nepochází nikdo slavný. Tak to vůbec není. Jenom Mrzimorčané nejsou tak vychloubační, aby museli roztrubovat: "Ha, máme Mloka  Scamandera, nebo třeba Grogana Stumpova, jednoho z nejproslulejších ministrů kouzel, koho máte vy?!"
Od nás pochází celá řada slavných osob kouzelnického světa, kteří rozhodně nebyli žádní tupci. Ano, z Mrzimoru vzešlo minimum temných černokněžníků, ale to není nic, za co bychom se museli stydět.

A třetí věc je asi ta nejdůležitější. Správný Mrzimorčan nemusí být přehršele odvážný, nemusí být lstivý nebo přečíst celou knihovnu. Pro nás jsou důležitější morální hodnoty jako spolehlivost nebo poctivost.
Jo a abych nezapomněla, máme nejlépe umístěnou společenskou místnost - vedle kuchyně!

Znakem naší koleje je jezevec, který nevypadá jako žádná dravá saň, ale v případě nebezpečí se umí porvat. A přesně takoví jsme i my. Sáhni na našeho přítele a budeš toho litovat!