středa 13. září 2017

Přečíst, přepsat, spálit TAG


Ahoj. Opět se hlásím s TAGem, tentokrát velmi podobným tomu minulému. Vlastně jde o úplně stejný princip, takže by se to mohla zdát nuda, ale věř mi, že není. Cílem TAGu je napsat na papírky názvy knih, postupně je losovat po třech a určit, kterou z těch knih znovu přečteš, přepíšeš a spálíš. Takže ano, jedná se o obdobu Marry, Kiss, Cliff tagu, který jsem vyplňovala nedávno.

Tentokrát je to však zajímavější v tom, že v daných knihách nemám ani jednu, kterou bych chtěla spálit. Sedla jsem si k papírkům a začala psát názvy knížek, které mě napadaly. A teprve poté, co jsem dopsala patnáctou knihu na poslední papírek, tak jsem si uvědomila, že jsem napsala všechny, které se mi líbily. Některé jsou skutečně srdcovky a některé trochu méně. Ale všechny je mám moc ráda. 

Chtěla jsem lístky dát do větší skleněné mísy, abych je nemusela překládat a na fotkách působily lépe. Ale stěhujeme kuchyň a veškeré nádobí je zabalené někde neznámo kde. Takže jsem skončila nakonec u svého malovaného Star Wars hrníčku. Ale myslím, že je to úplně jedno. Nicméně teď už se pojďme podívat, jak jsem si s vylosovanýma knihama poradila. A teš se zejména na poslední kolo, tam na mě zbyly tři srdcovky!1. KOLO
V prvním kole se sešla asi nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla (Mechanický pomeranč), nejemotivnější kniha (Hvězdy nám nepřály) a moje nová láska (Noční hlídka).

Rozhodla jsem se, že začnu s tím nejjasnějším. Přepsala bych Mechanický pomeranč. Ne proto, že by se mi v něm některé věci nelíbily nebo proto, že bych něco změnila. Mé rozhodnutí je takové proto, že mě mrzí, že existují dvě rozdílné verze. S poslední kapitolou a bez ní. Nebudu říkat, o čem je, kdyby sis chtěl knihu přečíst (Pokud nejsi slabší povahy, tak knihu moc doporučuji!). Nicméně si myslím, že bez ní by kniha byla lepší. Film je natočen podle verze bez poslední kapitoly a myslím, že takový závěr je daleko, daleko lepší. Pokud jsi Mechanický pomeranč četl, skutečně by mě zajímal tvůj názor! Prosím, poděl se o něj.

Tak. A teď to těžší. Kterou z knih bych si přečetla znovu? Hvězdy nám nepřály jsem četla už třikrát, ale klidně bych si další re-reading dala. A Noční hlídku bych si určitě také chtěla přečíst někdy znovu, vrátit se k ní. Nicméně tu knihu nemám doma a 450 stran je 450 stran. Sice jsem je měla přečtené skutečně rychle, nicméně... možná bych dala přednost re-readingu Hvězd.
I když já nevím!
Takovéhle rozhodování bych zakázala!
Tak jo, asi spálím Noční hlídku. Je to sice láska, Lukjaněnko je Bůh, nicméně ke Hvězdám mám už nějaký vztah a se ztrátou novinky se vyrovnám lépe než se ztrátou něčeho dlouhodobého.

A na Hvězdy tedy skončil re-reading. Kdo by to byl řekl. Boj to byl těžký a doufám, že další kola už budou jednodušší.


2. KOLO
Fajn. Zase jsem na vážkách. Člověk by řekl, že když nemá na výběr tři srdcovky, že bude rozhodování jednodušší. Ale ono není. Je sakra těžký. Asi proto, že ani jednu knihu nechci ani spálit, ani znovu číst, ani přepsat.

Ale dobrá. Znovu si přečtu Proměnu. Pokud bude výběr seminářů i v následujících letech na mém oboru stejný jako loni, tak si budu moct zvolit předmět Franz Kafka - kratší prózy. Takže mi asi nic jiného než číst Proměnu znovu nezbude. Ne, že by mi to nějak vadilo.

Vtipné je ale to, že si teď uvědomuji, že kvůli odborce ČTENÁŘ na skautu budu muset číst znovu i Kafku na Pobřeží. Nebo ne budu muset. Ale chci ji znovu číst. V rámci této odborky si mám totiž přečíst nějakou knihu od autora jiné kultury. A co jiného bych četla než Kafku. Už jenom proto, že ji moje kamarádka bude číst také a pak se o ní budeme v rámci odborky bavit. Nicméně přepsala bych ji. Ano, přepsala bych Kafku na pobřeží. Ani nevím, co přesně bych v ní změnila, ale něco určitě ano. A když ji budu číst, tak do ní rovnou nějaký zásah udělám.

A spálila bych Hustej nářez. Nedělala bych to ráda. Ale to žádnou knihu, nejsem nacista, abych pálila knihy. Nicméně... Bohužel jsem vylučovací metodou dospěla k tomu, že by v plamenech skončila tato knížka, je mi skutečně líto.

3. KOLO
Hmm, hmm, hmm. Hunger Games, Hladová přání a Darth Plagueis. Svírá se mi srdce, ale vím. Konečně je to jasné hned od začátku. Nemusím dlouho váhat. Báječné.

Přepsala bych Hunger Games. Strašně moc tu knihu miluji a vlastně... já tady nemluvím o knize, ale o celé sérii. A tam mě skutečně naštvalo asi poslední Katnissino rozhodnutí. A to bych změnila. Nikdy nebyla Katniss mou favoritkou, ale po tomhle bych ji uvrhla do plamenů. Při mém přepsání by se rozhodla jinak, podle mého lépe.

Darth Plagueis bych si přečetla znovu. Nejlepší knihu ze SW světa, co jsem četla, přece nemohu uvrhnout do plamenů. Na to byla až moc úžasná a až moc si ji chci přečíst znovu. Hladová přání si to sice také nezaslouží, ale víc než Darth Plagueis ano. Tedy by skončily v ohni. Bohužel.


4. KOLO
Percy, Divergence a Tři kamarádi. Sakra. Sakra, Sakra. Sakruji nejen kvůli tomu, že vím, co mi tam zůstalo, ale i kvůli této trojici. Ani jednu knihu nechci spálit. Dobře, asi vím, co přepíšu. Asi určitě to vím.

Přepsala bych Percyho Jacksona, protože LUKE. Ano, ten jeho čin bych nějak upravila. Nevím ještě jak, ale nějak ano. Jeho rozhodnutí bylo šlechetné, ale špatné. Luke, můj Luke. Jak jsem psala už v Marry, Kiss, Cliff tagu, Luke byl moje láska. A ať se s ním stalo cokoliv (nebudu spoilovat, možná jsi to nečetl), nemělo se to stát. Tečka. Této knize bych dala rozhodně jiný konec. 

Nicméně znovu mám číst Tři kamarády nebo Divergence. Tři kamarádi jsou srdcovka. Sice si vždycky příšerně pobrečím, ale už nejméně dvakrát jsem je četla a nevidím důvod, proč je nečíst potřetí. Ale Divergence... tu si zopakovat chci, protože si z ní nepamatuji všechno a to mě mrzí. I když nedávno jsem ji četla, takže si spíš chci zopakovat další díly. Tenhle už ve své podstat nepotřebuji a Tří kamarádů se nevzdám. Takže bych spálila Divergence. Ne proto, že by se mi nelíbila, ale kvůli tomu, že Tři kamarádi jsou tři kamarádi. Ty bych si tedy přečetla ještě jednou.


5. KOLO
Už je to tady. Páté, poslední kolo. Moje srdce krvácí a mozek mi odmítá poslušnost. Nedokážu z těchto tří vybrat ani jednu, kterou bych spálila. To prostě nejde. Ne, ne, ne.

Proč jsem z Harryho Pottera vybrala třetí díl a ne sedmý? To bych alespoň věděla, co přepsat. I když vlastně nevěděla. Na knize mi nevadilo nic. Ve filmu bych změnila poslední souboj, který byl v tomto zpracování dost chabý. Nicméně v knize... v knize asi nic. A HP je srdcovka. Mé dětství, mé všechno. Díky Potterovi čtu, díky Potterovi jsem taková, jaká jsem. Čtenářka.
Možná není nejlepší knihou, co jsem četla, ale je mou nejoblíbenější knihou a největší srdcovkou. Potterovi se nikdy nic nevyrovná. Ani Mechanický pomeranč, na který nedám dopustit, ani má nová láska Star Wars. Úžasný, obsáhlý svět.
Ale Potter je Potter. Proto bych si Harryho Pottera přečetla ještě jednou. I přes to, že jsem ho nečtla už nesčetněkrát.

Na přepsání Malého prince nebo Vyhlídku? Thai, zamysli se. Co ti v jedné nebo druhé knize vadilo. Co bys změnila?! Nic. Nic. Nic. Ani jedna z obou knih si nezaslouží přepsat ani spálit. ANI JEDNA!
Obě jsou úžasné, skvosty. Miluji metaforiku prince, spíše metonymiku. Miluji Kulhánka a jeho literaturu.

CO MÁM SAKRA DĚLAT?
Proč jsem si vylosovala zrovna tyhle tři knížky?!
PROČ?
PROČ?
PROČ?

Sakra. To nejde. Nemohu se rozhodnout. Prostě nemohu. Ale tak fajn. Jdu házet mincí. Pokud padne panna, spaluji Malého prince. Pokud padne orel, spaluji Vyhlídku.
JAK JÁ TO NESNÁŠÍM.
Orel. Bože můj, je to orel. Vyhlídka se odebere na věčnost. I když počkat, to zní dobře. Když se kniha jmenuje Vyhlídka na věčnost, asi jí byl takový osud předurčený. Fajn, takže spaluji Vyhlídku a přepisuji Malého prince. Ještě nevím, co tam přepíšu, ale něco tedy budu muset.

Skvělé, tím tedy končím, měj se, ať tě provází Síla. Možná bych ti tentokrát měla přát spíš větší štěstí, než jsem měla já. Jsem emočně vyšťavená, takovéhle tagy už ne!

Nicméně by mě zajímalo, jak by ses rozhodl ty. Takže mi dej prosím vědět! :)