středa 23. srpna 2017

Světlí a Temní opět na ostří nože! Rovnováha sil je ohrožena!

ZDROJ

Noční hlídka 
Autor: Sergej Lukjaněnko 
Počet stran: 456 


Každý tomu říká jinak. Dobro a zlo. Moc a uměřenost. Světlo a temnota. Posledními dvěma pojmy označuje dvě strany síly působící ve světě Sergej Lukjaněnko ve svém románu Noční hlídka. Světlí mají svou Noční hlídku, která kontroluje jednání Temných a Temní mají svou Denní hlídku kontrolující aktivity Světlých. Tyto kontroly mají spět k vzájemné rovnováze obou sil, přesně podle Dohody. 

Dohoda. 

Listina, kterou se musí obě strany řídit, aby se síla příliš nevychýlila a nedošlo ke globální katastrofě. Světlí i Temní však spolu po celý dlouhý čas soupeří. Snaží se, aby se rovnováha vychýlila tak moc, že zničí stranu oponentů a ke katastrofě nedojde. Že na světě zavládne dobro, všichni si budou pomáhat a vzdávat se téměř všeho s ušlechtilou myšlenkou pomoci ostatním. Nebo naopak všichni budou svobodní a budou si moct dělat, co budou chtít. S jistými omezeními. 

Rovnováha zatím zůstává zachovalá, všechno vypadá v pořádku. Vše se ale může změnit poté, co nad jednou chudinkou v metru zahlédne Anton velikou černou smršť, která když dosáhne svého vrcholu, tak může rozpoutat katastrofu postihující celou Moskvu a její nejbližší okolí. Je v silách Noční hlídky katastrofě zabránit? 

A co se stane se zabijákem, který vraždí Temné pravděpodobně s myšlenkou, že je jediný na světě, kdo může pomoci světu?

ZDROJ
Noční hlídka je kniha skládající se ze tří příběhů, které na sebe ve své podstatě navazují, ovšem na první pohled velmi volně. Každá povídka je kromě prologu psána ich-formou z pohledu někoho z Noční hlídky. Díky ich-formě si chvílemi můžeš připadat, jako že daná nebezpečí prožíváš ty a o to víc se ti bude svírat hrdlo. Nebo si budeš úlevně oddechovat. 

Sergej Lukjaněnko psát opravdu umí. Kniha tě vtáhne do děje, ani nebudeš vědět jak. Na to, že má Noční hlídka cca 450 stránek, jsem ji měla přečtenou hrozně rychle. Četla jsem ve vlaku při ježdění do a z práce, četla jsem doma kdykoliv ve volných chvílích. Konflikt Světlých a Temných doprovázený možnou katastrofou celomoskevského rázu mě skutečně pohltil a nemohla jsem se dočkat, až se dozvím, jak to celé dopadne. Věřím, že pokud dáš knize šanci a máš rád fantastiku, že získá i tebe! 

Ovšem pokud raději stojíš nohama při zemi, Noční hlídku bych ti nedoporučila. Upíři, vlkodlaci, mágové a vědmy jsou v knize bráni jako naprostá samozřejmost. Jsou to Jiní, kteří na světě prostě žijí vedle nás, obyčejných lidí. 


Na závěr bych ráda doplnila, že celých pět hvězdiček nedám jen tak jakékoliv knize. Ano, čtyři a půl, to je něco jiného. Ale pět hvězdiček, na to to musí být opravdu nářez. Možná to tak nevypadá, když tu mám zatím jen dvě recenze, z nichž jedna má pět hvězdiček. Ale to je souhra náhod. Nicméně Noční hlídka mě uchvátila tak moc, že si pět hvězd zaslouží. Lukjaněnkovi smekám klobouk, opravdu je to spisovatel, jak se sluší a patří. Ve chvíli, kdy píšu tuto recenzi, tak už směle louskám Denní hlídku a včera v antikvariátu jsem si pořídila Šerou hlídku, abych nemusela čekat, až se uvolní v knihovně. Takže ano, problémy Světlých a Temných za to skutečně stojí!