neděle 6. srpna 2017

Odhal tajemnou druhou tvář Hega Damaska a senátora Palpatina!

ZDROJ
STAR WARS - DARTH PLAGUEIS
Autor: James Luceno
Počet stran: 368

   Pokud se alespoň trochu orientuješ ve světě Star Wars, je Ti Darth Plagueis jistě známý. Jeden z nejnadanějších Sithů, mistr Dartha Sidiuse, druhé tváře císaře Palpatina. Uměl poručit midi-chlorianům, aby vrátily nejrůznějším organismům život.
   Ostatní zachránit dokázal, ale sebe nikoliv.
   I přes neblahý konec, který čeká každého Sithského mistra od dob Dartha Banea, je Darth Plageuis jistě jednou z nejzajímavějších postav galaktické Republiky. Jak nabyl své moci a jak získal na svou stranu člena rodu Palpatinů? A jak do celého jeho Velkého Plánu na obnovu moci Sithů zapadají postavy jako Darth Maul, Padmé Amidala, Jediský mistr Dooku nebo známý Anakin Skywalker?


   Darth Plagueis je čtvrtou doplňující knihou ze světa Star Wars, kterou jsem četla. A prozatím si ji dovolím prohlásit za nejlepší. Na počátku jsem byla někdo, kdo by se mohl stydět za své znalosti. Tušila jsem, že někdo jako Darth Plagueis byl, že byl mistrem Sidiuse, nějaké jeho spojení s midi-chloriany a to bylo vše. A teď? Teď si netroufám tvrdit, že jsem mistr, ale rozhodně se mé vědomosti někam posunuly a do toho jsem si užila neuvěřitelný knižní zážitek.
ZDROJ
   James Luceno, který má na svědomí například ještě knihu Zrod Dartha Vadera, to s písmenky umí věru brilantně. Jeho slovní obraty Tě zaujmou a zároveň nebudeš mít pocit autorovy snahy o dokonalý jazyk na úkor děje. (Za skvělý překlad můžeme poděkovat Petře Babulákové)
   Nejde o zdlouhavou biografii fiktivní postavy, nicméně o ucelený akční příběh, díky němuž nahlédneš nejen do skrytého života finančního bosse Hega Damaska (Darth Plagueise) a kancléře Palpatina (Darth Sidiuse), ale i do zajímavých politických pletek odehrávajících se za oponou.
Mír je lež, je jen vášeň. * Skrze vášeň získám sílu. * Skrze sílu získám moc. * Skrze moc získám vítězství. * Skrze vítězství jsou má pouta zlomena. * A Síla mě osvobodí.
   Pokud jsi neviděl všech šest filmů od George Lucase (nebo alespoň novou trilogii), čtení bych Ti bohužel nedoporučila. Autor operuje s tím, že čtenář je znalý světa Star Wars alespoň na základní úrovni, proto by ses jako naprostý nováček ztratil na samém začátku knihy.


   Jak jsem řekla již na začátku, Darth Plagueis je nejlepší kniha ze světa Star Wars, kterou jsem prozatím četla. Rozhodně mě přesvědčila, abych po nějaké další knize od Jamese Lucena sáhla.
   Doufám, že tento autor a zejména kniha nezklame ani Tebe a pokud s ní již máš své zkušenosti, určitě se nestyď o ně podělit!


JAMES LUCENO 
*1947
Autor bestsellerů podle New York Times. Je z znám pro své knihy ze světa Star Wars, v nichž je mistrně vylíčeno politické pozadí. Mezi jeho další knihy patří například Temný pán: Zrod Dartha Vadera či Darth Maul – Sabotér.