středa 9. srpna 2017

Nová láska: Star Wars

Co se mi na nich líbí a jak jsem se do tohoto obsáhlého světa v 19 letech ponořila?

ZDROJ
   Lásky se rodí a umírají. Ale ne ty knižní a filmové. Ty jenom přicházejí a přetrvávají na věky věků. Může se objevit další, ale ta stará neumírá. Jak si jednou knižní sága získá místo ve Tvém srdci, jen tak neodejde. Maximálně trochu zúží svůj prostor, aby se podělila o trochu prostoru s další senzací, na kterou vlastník narazí.

   A tak tomu bylo se mnou. Od třetí třídy miluji Harryho Pottera. Díky této knize jsem začala pořádně číst, stala se pevnou součástí mého života. Myslím, že ho nikdy nic nedokáže vytlačit, protože jsem Rowlingové tolik vděčná. Její série nastartovala můj zájem o knihy a češtinu, až to dorostlo do takových měřítek, že ji jdu studovat.

   Nicméně jak jsem psala, staré lásky mohou trochu úžit svůj prostor kvůli láskám novým. I když, ne... Spíše se nějakým zvláštním způsobem zvětšuje prostor v srdci, aby se do něj dostal i další neuvěřitelný svět. S tím je v mém případě svět Star Wars. Je tak obsáhlý, tak úžasný, že si ho nejde nezamilovat.

   Pojď se se mnou podívat, jak má nová láska rostla a díky čemu vím, že neuvadne.
   Zrod
   Na počátku jenom krátce řeknu, jak jsem se k sérii Star Wars (dále SW) dostala. Bude to stručné, jenom takový nepatrný úvod. Celé mé zaujetí začalo v říjnu minulého roku, kdy jsem se seznámila se skvělým klukem, který mě svým zaujetím právě ve světe SW nevědomky donutil se podívat na filmy také. Viděla jsem starou trilogii, poté novou a poté i sedmý díl od Walt Disney, který ne že by se mi nelíbil, ale tak krátce po Lucasových filmech prostě nebyl ono.

   Jakmile jsem dokoukala první díl (nebo resp. čtvrtý, ale pro mě první, který jsem viděla), tak jsem věděla, že jsem v tom až po uši. Bylo to pro mě něco nového. Kdysi dávno v předaleké galaxii... Skvělé, milovala jsem to! A co jsem se začala o tuto dalekou galaxii zajímat trochu víc, má láska jenom rostla a rostla.
ZDROJ

Co na SW tak miluji a obdivuji
  • PROSTORNOST, VŽDYCKY JE CO OBJEVOVAT
  Po shlédnutí filmů jsem sice věděla to základní, ale aby ses do této galaxie opravdu dostal, nestačí ti vidět filmy. Musíš číst a číst a poslouchat a zjišťovat. Ve filmu jsi viděl stormtroopery, ale co jsou vlastně zač? Jak funguje hyper-pohon? To vše jsem se dozvěděla až po shlédnutí videí od youtubera Lorda Rohlíka, který to někde vyčetl. Ale ve filmech rozhodně ne. (To taky těžko, vyčíst ve filmech.)

   Svět Star Wars je tak obsáhlý a propracovaný, že kdybys měl své vědomosti opírat jenom o základní filmy, nevíš vůbec nic.
  • PROPRACOVANOST POSTAV
   Může to znít jako klišé, ale na SW vážně miluji to, jak se ke každé postavě váže určitý příběh. A ty si ho nemusíš domýšlet z náznaků, ale máš o tom celou knihu. V jednom filmu SW byl zmíněn a snad se i objevil Darth Plagueis, bývalý mistr Dartha Sidiuse. A pokud tě jeho osoba zaujala, můžeš si o ní přečíst celý ucelený příběh, který je skutečně fantastický. A to jak po jazykové stránce, jak je kniha napsána, tak po obsahové. Ze života a skutků Dartha Sidiuse se ti bude tajit dech.

   Nebo mě osobně zaujala postava Dartha Maula. Tak jsem sáhla po knížce, která je zaměřena na jednu jeho misi. Nicméně v Darth Plagueisovi je zmínka o tom, jak se dostal k Darth Sidiusovi a zjistila jsem že o něm existují i další knihy, které stojí za přečtení.

   Velice oblíbená postava Dartha Vadera má také svůj neuvěřitelný příběh, který je popsán v knize Temný lord: Zrod Dartha Vadera.

   Ukaž si skoro na jakoukoliv postavu a máš o ní knihu, který ti přiblíží jeho skutky a pocity. To je úžasné!
  • SPOUSTU DALŠÍHO OD SKVĚLÉHO PŘÍBĚHU PO OBDIVUHODNOU FANTASII PŘI VYTVÁŘENÍ VŠECH MOŽNÝCH DROIDŮ A STÍHAČEK...
   Ve světě SW se nám objevuje obvyklé schéma fantasy a sci-fi knih. Je tu jeden vyvolený, který má
ZDROJ
všechno napravit. Luke a Leia jsou jediné naděje Povstalců, to je několikrát zmíněno. Několik let předtím se Anakin Skywalker narodil jako Vyvolený, který měl zajistit rovnováhu Síly. Jenže proroctví bylo špatně vyloženo a místo toho, aby se Anakin přidal na Světlou stranu, přešel na u Temnou. Ajaj, první zádrhel. A to se mi líbí. Že schéma (o záchraně všeho) je v podstatě stejné jako ve spoustě knih stejného žánru, ale přesto jiné. Dočkáš se různých zvratů, ukápne ti slza, nasměješ se.

   A kromě toho přijdeš na spoustu nových ras a světů, přístrojů a raketoplánů, až se ti tají dech. Ptáš se sám sebe, kde ten člověk vzal tolik fantasie, A to je to geniální!

   A to by bylo asi všechno z mého blahořečení Star Wars, měj se krásně and May the Force be with you. :)