čtvrtek 15. června 2017

To je ale Hustej nářez! Vážně!

ZDROJ
HUSTEJ NÁŘEZ (Bratrstvo krve I.)
Autor: František Kotleta
Počet stran: 290
Nakladatelství: Epocha

   Mrzí mě, že ti to musím říct zrovna já, ale je to tak. Upíři existují. Jsou všude kolem nás a ty si jich ani nevšimneš. Nejsou totiž bledí až průsvitní a nepotřebují každý den vysát tři poklidné občany. Stejně tak báchorky o zabíjení dřevěným kolíkem nebo svěcenou vodou jsou jenom těmi báchorkami. Abys odstranil ze světa upíra, musíš na něj jít s pořádným granátem, který ho rozcupuje na bezpočet malých kousíčků nebo mu oddělit hlavu od těla. Ano, alespoň nějaká pověst není lživá.

   O zabíjení upírů se snaží kartani, mimozemská rasa, která ovládá Zemi.
   Píše se rok 2020 a upíři kvůli kartanům ztratili moc nad lidmi. Nejsou s tím však smíření a hodlají si svou prestiž a sílu vybojovat zpátky. Osnují plány na rozboření kartanského impéria. S jednou věcí však nepočítají a tou je zrádce ve vlastních řadách. Spolupracuje s kartany a s jeho pomocí povraždí mimozemšťané většinu Bratrstva krve (upírů). Boj o moc se rázem mění na boj o přežití…

   První kniha, kterou jsem od Kotlety četla, je typická „Kulhánkovina“, jak se podobným knihám říká. Že nevíš, co to znamená? Kulhánek je česká legenda ve fantasy a sci-fi žánru. Alespoň pro hodně z nás. V jeho knihách najdeme velmi silného protagonistu, který přežívá to, co by mnozí nepřežili a škodí těm, kterým by to jiní nezvládli.
   A přesně takového hrdinu Kotleta zrodil v Hustém nářezu. Jan Bezzemek je silný upír, do kterého můžete vystřílet celý zásobník, ale on stále žije. Skutečně se místy zdá, že je neporazitelný.

  Možná by sis mohl říct, že kniha s tak dokonalým hrdinou bude nuda, nicméně pro mne nebyla. Jan dělá spoustu chyb, za které svým způsobem zaplatí, tudíž rovnováha jeho dokonalosti a normálnosti zůstává alespoň trochu zachovaná. 
   Hustej nářez je napsán tak, aby se čtenář ani chvíli nenudil. Akce střídá akci a tobě nebude připadat ani stránka zbytečná. Dozvíš se, jak se používají které zbraně, co na upíry platí a co ne a hlavně si užiješ spoustu husí kůže v situacích, kdy budeš tajit dech a připravovat se na nejhorší. Nebo na nejlepší?
   Kromě akce je kniha zajímavá i svou kompozicí a prostředím. Děj se odehrává zejména v Praze či jinde v naší domovině, proto se ti bude zdát příběh bližší, než kdyby se odehrával v Asii například. Co se již zmíněné kompozice týče, autor zajímavě prolíná současnost s minulostí, až by se místy mohl nepozorný čtenář ztratit. Nicméně to já beru jako pozitivum nikoliv negativum.

  Co by ti však kromě nabušeného protagonisty mohlo zhoršovat čtenářský komfort, je autorova slovní zásoba. Aby nám přiblížil povahu hrdinů, kniha se hemží vulgárními výrazy a nadávkami. Téměř každá postava v knize má svou oblíbenou hlášku, ať už jde o „Kurva“, „To si kuř, pičo“ nebo další.

   Celkově bych však knihu označila za velmi povedenou. Nemá složitý děj ani velikou hloubku, nicméně ji čtenář zhltne, ani neví jak. Já sama jsem ji přečetla na dva zátahy a to jen proto, že jsem musela spát kvůli práci. Být upírem, co spát nemusí, tak ji přečtu na jeden.
   Pokud zrovna nemáš náladu na filosofování o nesmrtelnosti chrousta, určitě ti Hustej nářez doporučuji. Pobavíš se, budeš zatínat pěsti a prozkoumáš Českou republiku a to vše v jedné knize! Navíc v ní najdeš odkazy na spoustu historických milníků nebo jiných knih.
    Pokud tedy budeš chtít, svou hloubku, která na první pohled není patrná, v ní najdeš také! 

   A teď už jen zbývá zajít do knihovny nebo knihkupectví a otevřít ji, aby ses mohl začíst! Přeji hodně zábavy!